Ushebti

Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

USHEBTI, 4 st., Egypten, tredje mellantiden 1069 - 653 f Kr, ushebti med kläde som föreställande uppsyningsmark, 3 mindre ushebti (sannolikt från samma grav), samtliga i lergods med spår av färg och glasyr, höjd mellan ca 4 - 8 cm.

Proveniens: Föremålen kommer ursprungligen från en större samling av fornegyptiska föremål.

Jordfynd med tillhörande slitage.

456052

2017-04-17