Ushebti
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
USHEBTI, 4 st., Egypten, tredje mellantiden 1069 - 653 f Kr, ushebti med kläde som föreställande uppsyningsmark, 3 mindre ushebti (sannolikt från samma grav), samtliga i lergods med spår av färg och glasyr, höjd mellan ca 4 - 8 cm.
Proveniens: Föremålen kommer ursprungligen från en större samling av fornegyptiska föremål.
Jordfynd med tillhörande slitage.
456052
2017-04-17