Egyptiska amuletter

Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FORNEGYPTISKA AMULETTER, 36 st., övervägande udjat-amuletter i olika varianter, en gjutform för udjat-amulett från 18:de dynastin, flertalet från Tredje mellantiden till Ptolemeisk tid 1069 - 30 f Kr, mestadels glaserat lergods.

Proveniens: Föremålen kommer ursprungligen från en större samling av fornegyptiska föremål.

Jordfynd med tillhörande slitage.

456071

2017-04-17