Egyptiska amuletter
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FORNEGYPTISKA AMULETTER, 36 st., övervägande udjat-amuletter i olika varianter, en gjutform för udjat-amulett från 18:de dynastin, flertalet från Tredje mellantiden till Ptolemeisk tid 1069 - 30 f Kr, mestadels glaserat lergods.
Proveniens: Föremålen kommer ursprungligen från en större samling av fornegyptiska föremål.
Jordfynd med tillhörande slitage.
456071
2017-04-17