Brittisk slaglåsrevolver

Brittisk slaglåsrevolver
Brittisk slaglåsrevolver
Brittisk slaglåsrevolver
Brittisk slaglåsrevolver
Brittisk slaglåsrevolver
Brittisk slaglåsrevolver
Brittisk slaglåsrevolver
Brittisk slaglåsrevolver

Såld för:

12 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SLAGLÅSREVOLVER, brittisk, 1800-talets mitt, oktagonal pipa märkt Harveys Patent 4017 Breech Loading Revolving Pistol, kaliber ca 10 mm, 6-skotts trumma med numrerade kammare och proof-stämplar, numrerad 4017 och märkt Harveys Patent, stomme med graverad dekor, nätskuren valnötskolv, längd 32 cm

456153

2017-09-24