Lockurna 1700-tal

Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

LOCKURNA, flintgods, 1700-tal, Marieberg, sannolikt Stens period (1768-1788), med uppsvängda hänklar samt dekor i relief av girland, målad dekor av landskapsvy med hus, höjd ca 40 cm

Senare lockknopp samt bronsering, sockeln med senare bemålning, nagg

456187

2017-04-25