Lockurna 1700-tal
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LOCKURNA, flintgods, 1700-tal, Marieberg, sannolikt Stens period (1768-1788), med uppsvängda hänklar samt dekor i relief av girland, målad dekor av landskapsvy med hus, höjd ca 40 cm
Senare lockknopp samt bronsering, sockeln med senare bemålning, nagg
456187
2017-04-25