Psalmbok 1697.

Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.
Psalmbok 1697.

Klubbat för:

5 000 SEK

3 000 SEK

PSALMBOK 1697. Then swenska psalmboken medh the stycker som ther til höra/ och på följande bladh upteknade finnas/ uppå kongl. may:tz nådigste befalning/ åhr M DC XCV. Öfwersedd och nödtorfteligen förbättrad, och åhr 1697 i Stockholm af trycket uthgången. (Burchardi tryckeri. Af J. J. Genath, f.) u. å. (1697).
4:o. 228 x. 185 mm. (22), 192, 191-1150, (22) s. 2 titelblad tryckta med rött och svart. Grtaverad vignett på s. 1. Samtida skinnband med blindornerad rygg, blindpressade pärmar, knäppen av gulmetall och helt guldsnitt. Rygg och pärmkanter lagade med ljusare skinn, för- och eftersättsblad nyare. En del småfläckar, återkommande fuktrand i övre marginalen, mot slutet även i den högra. Papperslagning i nedre hörn s. 235, rosthål med förlust av någon bokstav s. 823/824, liten reva i övre marginal s. 907 och 1147-50. Tillskrift till Carl-Otto Linton på försättsbladet, Olof von Törnes (?) namnteckning på titelbladet och en Heijkenskiölds på det påföljande.

Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet s. 739, Klemming: Ur en antecknares samlingar 1868-73, s. 128-129.
1697 års koralpsalmbok med Kalendarium.

456283

2017-04-21