Johan Erik Callerström bordspendyl
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm, förgylld brons, vitemaljerad urtavla märkt "Callerström Stockholm", amorin med pilbåge, höjd ca 24 längd ca 16 cm, sockel i svärtat trä medföljer, pendel och uppdragsnyckel finns
Smärre slitage, emalj med mindre skador
456320
2017-04-18