Johan Erik Callerström bordspendyl

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm, förgylld brons, vitemaljerad urtavla märkt "Callerström Stockholm", amorin med pilbåge, höjd ca 24 längd ca 16 cm, sockel i svärtat trä medföljer, pendel och uppdragsnyckel finns

Smärre slitage, emalj med mindre skador

456320

2017-04-18