Bestick Rosen silver

Bestick Rosen silver
Bestick Rosen silver
Bestick Rosen silver
Bestick Rosen silver
Bestick Rosen silver
Bestick Rosen silver

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BESTICK, 82 dlr., silver, "Rosen", Anders Gabriel Dufva, Stockholm 1920-tal, bestående av: 8 matgafflar, 8 matknivar, 15 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 8 smörgåsgafflar, 7 matskedar, 9 bordsknivar, 8 teskedar, 13 kaffeskedar, kompottsked, vissa delar av andra tillverkare samt 1930/40-tal, längd ca 12-25 cm, vikt exkl. knivar ca 2530 g

Vissa delar med gravyr, slitage

456353

2017-04-19