Otto G. Carlsund - Franciska Clausen Konkret
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OTTO G CARLSUND - OSCAR REUTERSVÄRD,
Otto G. Carlsund i fjärrperspektiv. Åhus, Kalejdoskop, 1988. Bibliofilupplaga tryckt i 199 numrerade exemplar, detta nummer 100 med 5 grafiska verk av Franciska Clausen, Eric Grate, Axel Olson, Erik Olson och Esaias Thorén, alla utom Grate signerade av konstnärerna, Grate stämpelsignerat. Mått 28x21 cm.
Lösa blad i blått klotband med kassett.
Proveniens: Stefan Schueler (1920-2015), svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm.
Se text
456772
2017-04-29