Bordspendyl Louis XVI
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSPENDYL, Louis XVI, 1700-talets slut, Frankrike, sockel i cararramarmor, beslag i brännförgylld mässing, krönt av figurin av parian i form av gudinnan Hebe, emaljerad urtavla med arabiska siffror, total höjd 37 cm, pendel finns
Nyckel saknas, nagg, figurinen lagad, pendel finns
457023
2017-04-25