Jón Vídalíns postilla.

Jón Vídalíns postilla.
Jón Vídalíns postilla.
Jón Vídalíns postilla.
Jón Vídalíns postilla.

Klubbat för:

1 700 SEK

1 000 SEK

JÓN VÍDALÍNS POSTILLA. THORKELSSON VÍDALÍN, JÓN. Huss-postilla, edur Einfalldar predikaner yfer öll hmtijda og sunudaga gudspiöll ared um krijng. Giördar af vel-edla og vel-eruverdugum saal biskupenum yfer Skaalhollts stifte, mag. Jone Thorkelssyne Vidalin. Editio VII. I-II. Hólar i Hjaltadahl, Halldor Eriksson, 1750.
4:o. 208 x 178 mm. (1), 429, (1), 431-711 s. Svart senare (1900-tal) halvfranskt band med guldornerad rygg med 4 upphöjda bind och sprängda snitt. Små- och lagerfläckar. Återkommande fuktrand i övre marginalen, berörande texten mot slutet. Titelbladet och s. 2-7 lagade i marginalerna.

Jón Thorkelsson Vídalín (1666-1720), isländsk biskop. Hans huspostilla, som ursprungligen utkom 1718-20, anses som ett språkligt och litterärt mästerverk.

Proveniens: Ur Ove Hasslers (1904-1987), domprost i Linköping, och dennes sons, Eivind Hassler (1939-2009) bibliotek.

457054

2017-04-24