Der Landschaftsmaler Paul Vorgang (1860-1927)
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Morgonstämning, signerad PV och på baksidan påskrift "Morgenstimmung von Prof. Paul Vorgang", olja på träskiva med snidad irisblomma i relief, 12x23 cm
Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Willi Emil Adolf Hinniger, vidare i arv till familjen A Lindemann i Warnemunde där konstnären var inneboende en tid ca 1919. Sedan 1946 har målningarna funnits i Sverige och gott i arv till nuvarande ägare.
Historik:
Den tyske konstnären Paul Vorgang var främst landskapsmålare, men har även utfört marina motiv och genremålningar. Han utbildade sig vid Berliner Kunstakademie hos Eugen Bracht och var från 1886 lärare vid avdelningen för landskapsmåleri och blir 1896 professor vid Konstakademien i Berlin.
Motiven är ofta vyer från det karga landskapet Brandenburg runt Berlin.
Hans konstverk finns representerade i Berliner Nationalgalerie och i Saint Louis City Museum.
Fotografiet föreställer konstnären och ingår ej i köpet.
Paul Vorgang (Berlin 1860-1927) war ein deutscher Landschaftsmaler. Seine künstlerische Ausbildung erhielt Paul Vorgang an der Berliner Akademie bei Eugen Bracht. 1886 wurde er Hilfslehrer und zehn Jahre später Professor an der Akademie im Atelier für Landschaftsmalerei. Ab 1893 beteiligte sich Vorgang an den Großen Berliner Kunstausstellungen. 1924 hörte er auf zu malen und starb drei Jahre später.
Seine Motive fand er vor allem in der kargen märkischen Landschaft um Berlin. Seine Arbeiten befinden sich unter anderem in der Berliner Nationalgalerie und im City Art Museum in St. Louis, USA
457160
2017-04-30