Soffa sengustaviansk stil

Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil
Soffa sengustaviansk stil

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SOFFA, sengustaviansk stil, björk, skurna detaljer, kannelyr och tandsnitt, svarvade pinnar, bemålad, delvis bronserad, textilklädd sits, ryggbricka och armstöd, stoppning av krollsplint, 8 ben varav 2 senare, omkring 1800-talets mitt, längd ca 185, sitthöjd ca 40 cm

Bruksslitage, skador, senare bemålning/bronsering, 1 senare ben löst

457187

2017-04-23