Soffa sengustaviansk stil
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk stil, björk, skurna detaljer, kannelyr och tandsnitt, svarvade pinnar, bemålad, delvis bronserad, textilklädd sits, ryggbricka och armstöd, stoppning av krollsplint, 8 ben varav 2 senare, omkring 1800-talets mitt, längd ca 185, sitthöjd ca 40 cm
Bruksslitage, skador, senare bemålning/bronsering, 1 senare ben löst
457187
2017-04-23