Collier 18 k guld Eksjö tidigt 1900-tal

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 500 SEK

COLLIER, 18 k guld, filigranarbete, dekor med emalj och pärlor, ärtlänkar i 3 rader, Walfrid Efraim Flodin, Eksjö 1911, längd 44 cm, vikt ca 18,5 g

Emalj med slitage, omarbetad, mittdel troligen ej ursprunglig

457523

2017-04-24