Resor, 7 vol.
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 000 SEK
RESOR (7). Parti omfattande (FORTIA DES PILES). Reisen und merkwürdige Nachrichten zweier Neufranken durch Schweden während des jetzigen französischen Krieges. Aus dem Französischen. Leipzig, 1797, LEMPRIERE. Resa uti Marocco, åren 1789 och 90. Stockholm, 1795, MARCOTTE DE QUIVIÈRES. Deux ans an Afrique. Paris, 1856, CRANZ. Historie von Grönland... Zweyte Auflage. Barby, 1770, GALIBERT. L´Algérie ancienne et moderne... Paris, 1844, Som föregående, Paris, 1854, LILLIEHÖK. To aar bland souaverne. Köbenhavn, 1864.
Inalles 7 volymer. Ej kollationerade. Skador och defekter förekommer.
Proveniens: Ur Ove Hasslers, (1904-87), domprost i Linköping, bibliotek, och dennes sons, Eivind Hassler (1939-2009).
Ej kollationerade. Vänligen, läs beskrivningen!
457674
2017-04-29