Gerhard Albe teckning
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GERHARD ALBE (1892-1965), Slaget vid Orford Ness 1704, (sjöslag mellan svenskt och engelskt fartyg) 1920-tal, blyertsteckning, teckningen är en skiss och en förlaga till den etsning med samma motiv som Albe utförde 1923-26, ca 55 x 66 cm.
Proveniens, Gerhard Albes dödsbo.
Nagg fläckar och påskrifter.
457837
2017-04-26