Brenner Poetiske dikter 1713
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRENNER, SOPHIAE ELISABETH. Uti åtskillige språk/ tider och tillfällen författade poetiske dikter...Af henne sielf å nyo öfwersedde. Stockholm (J. G. Matthiæ - J. L. Horrn) 1713. (Del I).
Liten 4:o (215x165 mm). (12), (1)-262, (4) s. Titelblad i rött och svart, 5 delvis utvikbara graverade planscher (1 saknas, graverad frontispis saknas, utvikbara planschen Aloe med lagningar i vikningen, lagad reva, något fläckade.).
Samtida skinnband, nött, ryggen skadad , titelblad och försättsblad med namnteckningar, marginalrevor och pappersförlust av marginal på försättsbladet och i de sista bladen, titelblad med några revor. Med namnteckningar av bl.a. Hjalmar Ling.
Originalupplaga. Del 2 utkom 1732.
Planscher av Elias Brenner, I. v . d. Aveelen, och hans elev J. Spiegelberg efter Elias Brenner. Planschen över den blommande Aloen på Noor slott i Uppland är utvikbar.
BUNDEN MED:
De illustri sveonum poëtriâ, Sophia Elisabetha Brenner, testimoniorum fasciculus. Stockholm, Literis Wernerianis, (1713?). (36) s. Saknar sista bladet.
Något fläckad.
Proveniens:
P. A. Ehrnmarck.
Professor Hjalmar Ling (1820-1886), Idrottspedagog, grundare till den svenska skolgymnastiken, son till Pehr Henrik Ling (1776-1839), grundare 1813 av Gymnastiska centralinstitutet (GCI) (idag GIH). Hjalmar Ling var överlärare och professor på GCI 1864-82,
gåva av honom 1872 till Gustaf Nyblæus (1816-1902), ordinare föreståndare av GCI 1864-1887
Graverad frontispis porträtt och 1 plansch saknas. Se text.
458066
2017-04-27