Brenner Poetiske dikter 1713

Brenner Poetiske dikter 1713
Brenner Poetiske dikter 1713
Brenner Poetiske dikter 1713
Brenner Poetiske dikter 1713
Brenner Poetiske dikter 1713
Brenner Poetiske dikter 1713
Brenner Poetiske dikter 1713
Brenner Poetiske dikter 1713

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BRENNER, SOPHIAE ELISABETH. Uti åtskillige språk/ tider och tillfällen författade poetiske dikter...Af henne sielf å nyo öfwersedde. Stockholm (J. G. Matthiæ - J. L. Horrn) 1713. (Del I).

Liten 4:o (215x165 mm). (12), (1)-262, (4) s. Titelblad i rött och svart, 5 delvis utvikbara graverade planscher (1 saknas, graverad frontispis saknas, utvikbara planschen Aloe med lagningar i vikningen, lagad reva, något fläckade.).
Samtida skinnband, nött, ryggen skadad , titelblad och försättsblad med namnteckningar, marginalrevor och pappersförlust av marginal på försättsbladet och i de sista bladen, titelblad med några revor. Med namnteckningar av bl.a. Hjalmar Ling.

Originalupplaga. Del 2 utkom 1732.
Planscher av Elias Brenner, I. v . d. Aveelen, och hans elev J. Spiegelberg efter Elias Brenner. Planschen över den blommande Aloen på Noor slott i Uppland är utvikbar.

BUNDEN MED:
De illustri sveonum poëtriâ, Sophia Elisabetha Brenner, testimoniorum fasciculus. Stockholm, Literis Wernerianis, (1713?). (36) s. Saknar sista bladet.
Något fläckad.

Proveniens:
P. A. Ehrnmarck.
Professor Hjalmar Ling (1820-1886), Idrottspedagog, grundare till den svenska skolgymnastiken, son till Pehr Henrik Ling (1776-1839), grundare 1813 av Gymnastiska centralinstitutet (GCI) (idag GIH). Hjalmar Ling var överlärare och professor på GCI 1864-82,
gåva av honom 1872 till Gustaf Nyblæus (1816-1902), ordinare föreståndare av GCI 1864-1887

Graverad frontispis porträtt och 1 plansch saknas. Se text.

458066

2017-04-27