Historiska och filologiska avhandlingar, 2 vol.

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HISTORISKA OCH FILOLOGISKA AVHANDLINGAR (2). Samling dissertationer, 1806-19, inledd med Erik Gustaf Geijers magisteravhandling från 1806, under Fants presidieskap, följd av 27 avhandlingar med Geijer som preses, varav 21 serien Acta et litterae ad historiam Suecanam (komplett).
4:o. 217 x 170 mm. Nött samtida pappband. Delvis interfolierad. En del anteckningar, understrykningar och kludd med bläck. J. A. Dahlgrens namnteckning på försättsbladet.
Tillsammans med: Samling av 18 dissertationer, 1656-90, i orientaliska, främste hebreiska språk, ochj teologi. Inledd med 2 under Christan Ravius som preses, följda av ett störra antal med Gustaf Peringer (Lillieblad), Peter Rudbeck m. fl.
8:o. 153 x 105 mm. Samtida pergamentband. Halvt raderad anteckning på främre pärmens insida, handskriven innehållsförteckning och Jonas Olov Zetterlings namnteckning, daterad i Uppsala 1739, på försättsbladet. Enstaka småfläckar.

Proveniens: Ur Ove Hasslers, (1904-87), domprost i Linköping, bibliotek, och dennes sons, Eivind Hassler (1939-2009).

458387

2017-04-30