Gustaf Foltjern byrå

Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå
Gustaf Foltjern byrå

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad GFT brännmärkt på översta lådans kant (f ö så förekommer även stavningsvarianten Foltiern) fanérad med amarant och jakaranda, förgyllda beslag, bukig form, höjd ca 83, samt 100x50 cm, nyckel finns.

Bitar av trä borta på de två översta lådornas kanter, längsgående sprickor, på ena kortsidan, fanerbitar borta (lösa bitar medföljer). Förstärkning på baksidans ben. Slitage.

458650

2017-05-01