Konsolbord

Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord
Konsolbord

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

KONSOLBORD, tidigt 1800-tal, empire, träskuren dekor och pastellage, förgylld med slagmetall (av senare datum), dekor med bl a palmetter, volutformade ben med genombrutet skurna akantusblad, sockeln med hjärtformad profil samt bemålad, skiva i vit marmor, höjd ca 84, längd 80 samt djup 40 cm.

Förstärkningar mellan benställningen och överdelen. Bruks och åldersrelaterat slitage.

458673

2017-04-30