Skål Famille rose Batavia
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), 1740-tal, batavia, famille rose, dekor av blommor i emaljfärger, utvändig så kallad "café au laitglasyr" samt reserver med blommor och persika, diameter ca 17 cm, höjd ca 8 cm
Spricka, smärre slitage
458676
2017-05-01