Skål Famille rose Batavia

Skål Famille rose Batavia
Skål Famille rose Batavia
Skål Famille rose Batavia
Skål Famille rose Batavia
Skål Famille rose Batavia
Skål Famille rose Batavia
Skål Famille rose Batavia
Skål Famille rose Batavia

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), 1740-tal, batavia, famille rose, dekor av blommor i emaljfärger, utvändig så kallad "café au laitglasyr" samt reserver med blommor och persika, diameter ca 17 cm, höjd ca 8 cm

Spricka, smärre slitage

458676

2017-05-01