Lockurnor Kina 1800-tal
Klubbat för:
8 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av parställda fenixfåglar samt drakar bland pion- och växtslingor i underglasyrblått, botten med Kangxis sex karaktärers märke, höjd ca 32 cm
Urnan med drakar med nagg samt kantlagning
459041
2017-05-03