Svensk topografi 1700- 1800-tal, 6 vol.

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVENSK TOPOGRAFI 1700- OCH 1800-TAL (6). Parti böcker omfattande: ASP. De Wikia Ostrogothia (diss.). Uppsala, 1733 (senare linneband), TUNELD. Geographie... Tredje bandet, som innehåller Norrland, Lappland, Finland och Sweriges utrikes besittningar. Stockholm, 1792 (samtida skinnband), WIDEGREN. Försök till en ny beskrifning öfver Östergöthland I:1-2, II:1-2. Linköping, 1817-29 (nötta samtida halvfranska band), MELLIN. Sverige framstäldt i teckningar. Tvåhundra litografier. Stockholm, 1840 (nött senare halvfranskt band), HÖJER. Konungariket Sverige. En topografisk-statistisk beskrifning med historiska anmärkningar. Andra delen. Götaland. Förra afdelningen. Stockholm, 1881 (nött samtida halvfranskt band, innehåller 5 utvikbara kartor).

Inalles 6 volymer, ej kollationerade. Defekter kan förekomma.

Proveniens: Ur domprostens i Linköping Ove Hassler (1904-1987) och sonens Eivind Hassler (1939-2009) bibliotek.

459168

2017-05-04