Kammarladdningspistol av Tanner

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

KAMMARLADDNINGSPISTOL, tysk, signerad Tanner in Hannover, 1800-talets andra hälft, rund pipa kaliber 7 mm, roterbar kammare som laddas uppifrån, antändning med "priming tube" som sticker ut ur kammaren, graverat och signerat boxlås med sidohane, ställbart snälltryck, nätskuren valnötskolv, graverade stålbeslag, längd 35 cm

459463

2017-09-24