Äldre böcker i pergamentband, 5 vol.

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Äldre böcker i pergamentband (5). Parti blandat 1600- och 1700-tal, defekta och lösa delar. Bland annat DUPIN. Nova bibliothea auctorum ecclesiasticorum I-II (av 3). Paris, 1692, MOUTON, Grammaire méthodique & raisonnée. Oder Französisch-Teutsche Grammatica...Hamburg, 1734, HORATIUS. Quinti Horatii Flacci poemata. Goslar, 1640.

Inalles 5 volymer, samtliga i äldre pergamentband. Ej kollationerade. Defekta eller inkompletta.

Proveniens: Ur domprostens i Linlöping Ove Hassler (1904-1987) och dennes sons, Eivind Hassler (1939-2009) bibliotek.

Ej kollationerade. Vänligen, läs beskrivningen!

459552

2017-05-04