Gustavsberg Wexiö guld

Gustavsberg Wexiö guld
Gustavsberg Wexiö guld
Gustavsberg Wexiö guld
Gustavsberg Wexiö guld
Gustavsberg Wexiö guld
Gustavsberg Wexiö guld
Gustavsberg Wexiö guld
Gustavsberg Wexiö guld

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

GUSTAFSBERG ´Wexiö guld´, matservis, 89 dlr., (i produktion 1887-1939), design Arvid Ekberg, flintgods med koppartryck i grönt med guld, bestående av: 18 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 15 förrättstallrikar, 15+15 assietter, terrin med lock, 9 serveringsfat i olika storlekar, såssnipa, kanna, karott med lock, fiskfat

Några med missfärgningar och krackelering, slitage, enstaka nagg kan förekomma

459557

2017-05-05