Byrå Rokoko
Klubbat för:
29 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, i Johan Neijbers art, märkt med Stockholms snickarämbetes stämpel, fanerad med olikaträdsalg bl.a. jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag i mässing, bukig form, parkettläggning, sidorna med rombmotiv, beslagen med dekor av rocailler och växtornamentik, skiva av kalksten, höjd 81, 120x57 cm
Fanerbotfall, slitage, ytskador, senare rygg, lagad skiva, nyckel saknas
459597
2017-05-05