Religion, kyrkohistoria m. m., 9 vol.

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RELIGION, KYRKOHISTORIA M. M. (9). Parti omfattande äldre (1600- 1800-tal) böcker, bland annat svenska psalmboken, 1741, 1819 års psalmbok i målat pergamentband, Geistliches Himmels-Leiter 1710 i målat pergamntband, DUBINO, Epilogo delle prose della Pontificia Accademia Tiberina... 1870, i nött sidenband med påve Pio IX:s pärmexlibris, BONNICHIUS. Christliche Comminicanten-Schule... Lüneburg, 1691, CRAMER. Beicht- und Communion-Buch... Zittau und Leipzig, 1823. Samtida skinnband med olikfärgade applikationer och helt guldsnitt, Ewald Schlundts exlibris.

Inalles 9 volymer. Ej kollationerade.

Proveniens: Ur domprostens i Linlöping Ove Hassler (1904-1987) och dennes sons, Eivind Hassler (1939-2009) bibliotek.

459698

2017-05-05