Spegel i transition av Johan Åkerblad

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i transition, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1770(?), dekor i papier maché, förgyllning i deux couleurs med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av bandrosett, lagerfestonger, korslagda facklor och voluter, graverade ytor, genombruten nedre sarg med lagerfestong, kvicksilverfolierade glas, 97 x 42 cm

Smärre slitage, senare glas och bakstycke

459711

2017-05-06