Spegel i transition av Johan Åkerblad
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i transition, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1770(?), dekor i papier maché, förgyllning i deux couleurs med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av bandrosett, lagerfestonger, korslagda facklor och voluter, graverade ytor, genombruten nedre sarg med lagerfestong, kvicksilverfolierade glas, 97 x 42 cm
Smärre slitage, senare glas och bakstycke
459711
2017-05-06