Salongsbord
2017-05-06
459780
| Klubbat belopp | 300 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
DIVANBORD, 1800-talets mitt, nyrokoko, furu, snidat underrede med dekor av liljekonvalj, signerad A.F. Lindström, dokumentation undertill, höjd ca 72, 119 x 74 cm
PROVENIENS: Beställt av Edvard Snöbohm för Klintegården
Bruksslitage, skador, senare renoverat samt kompletterat