Tegels biografi över Gustaf Vasa 1622

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TEGELS BIOGRAFI ÖVER GUSTAF VASA. TEGEL, ERIK JÖRANSSON. Then stoormechtigste/ höghborne furstes och christelighe herres/ her Gustaffs/ fordom Sweriges/ Göthes/ och Wendes konungs etc. historia/ om hans kon. maytz lofflige regeringh och merckelige handlingar/ uthi twå deeler öfrfattad. Uthaff hwilcke then första inneholler och förmäler/ hwadh som sigh tildraget haffuer ifrån hans kon. maytz första regementz begynnelse/ in til thet åhret effter Christi födelse 1533. Men i then andra deelen/ warder handlat och tilkenna giffuit/ om thet som sigh sedhan in til hans kon. maytz sidsta dödzstundh förlupit haffuer. Korteligen och sanfärdheligen sammandragen och beskreffuen. Stockholm, aff Christoffer Reusner, 1622.
Folio. 288 x 197 mm. (12), 324, (14, 2 blank), (6) ,415, (9) s. Sista blanka bladet saknas. Titelbladen trykta med rött och svart. Anfanger och vignetter i träsnitt, Tegels vapensköld i träsnitt på sista sidan före andra delens register. Senare halvfranskt band med guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper och gröna snitt. Kapitälet skadat. Några småfläckar. Nära samtida och senare anteckningar, understrykningar. Första delens titelblad uppfodrat, sista preliminärbladet lagat i nedre inre hörn. Papperförlust i marginalen, med någon textförlust s. 267/-68. Delvis lagad reva s. 267 i andra delen, hål med liten textförlust s. 369/-70. Initialerna MOB samt svårläst förvärvsanteckning, daterad 1635, på första titelbladet.

Collijn Sverige bibliografi 1600-talet, sp. 913. Warmholtz 3041. Tendentiös och panegyrisk. Det historiska värdet ligger i återgivande av numera försvunna brev och handlingar.

Se text

459820

2017-05-11