1686 års kyrkoordning
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
1686 ÅRS KYRKOORDNING. kyrkio-lag och ordning, som then stormächtigste konung och herre/ herr Carl then elofte/ Sweriges/ Göthes och Wändes konung/ &c. åhr 1686. hafwer låtit författa/ och åhr 1687. af trycket utgå och publicera. Jemte ther til hörige stadgar. Stockholm, Johan Georg Eberdt, (1687).
4:o. (8), 229, (43) s. Blindpressat och delvis förgyllt (oxiderat) samtida skinnband med Carl XI:s monogram på pärmarna, helt guldsnitt. Ryggen lagad i kapitälen. Några småfläckar. Svag fuktrand i övre hörnet till och med s. 10. Saknar försättsblad. En Oxehufwuds namnteckning, daterad Upsala d. 10 martii 1815, på främre pärmens insida, Claes Engelcrantz namnteckning på titelbladet.
Sveriges andra kyrkoordning, efter den av 1571. Ersatt med ny först 1992.
Se text
460072
2017-05-11