Förbjuden bibel 1622

Förbjuden bibel 1622
Förbjuden bibel 1622
Förbjuden bibel 1622
Förbjuden bibel 1622
Förbjuden bibel 1622
Förbjuden bibel 1622

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FÖRBJUDEN BIBEL 1622. Biblia. Thet är: All then helgha scrifft på swensko. Effter förre bibliens text/ oförändrat: Medh förspråk på the böker ther förr inge woro/ medh summarier för capitelen/ marginalier/ flere concordantier/ samt nyttighe förklarningar och register/ etc. förmerat. Lübeck, Samuel Jauch, 1622.
4:o. 232 x 195 mm. (40), 442, (6), 275, (1), 203, 205, 207-213 blad. Bladen 2, 3, och 13 i Gamla testamentet saknas, men ersatta av blad från annat exemplar, blad 184, Judiths bok, inbundet från annat exemplar. Blad 204, 206 och 214, sista, saknas i Nya testamentet. Titelbladet tryckt med rött och svart. Illustrerad med träsnitt.
Senare skinnband i äldre stil, med äldre knäppen av brons. Övre knäppremmen saknas. Röda snitt. Småfläckar, revor, lagningar, smärre pappers- och textförluster. Några anteckningar, markeringar och understrykningar med blyerts och bläck. Namnteckningar och förvärvsanteckningar på försättsbladen.

Collijn Sveriges litteratur 1600-talet sp. 67. Darlow & Moule 8811. Införsel till Sverige av denna bibelutgåva förbjöds i ett kungligt brev redan den 27 juli 1719.

Se text

460381

2017-05-11