Alexander Clemens Wetterling Paris
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 200 SEK
ALEXANDER CLEMENS WETTERLING Uppland 1796-1858 Stockholm): Vy från Pont de Neuilly vid Seinen mot St. Cloud, Paris, signerad, daterad och inskriberad "A. C. Wetterling / No 22 Fal..Porta B / från Pont de Neuilly till St Cloud och mot Calvaire d. 26 okt. 1827", blyerts på papper, 28 x 43 cm.
PROVENIENS:
Fil. Dr. Emil Hultmark (1872-1943)
St, Cloud idag en närförort till Paris, är beläget bortom Boulogne ett par kilometer väst-sydväst om Paris innerstad.
I bakgrunden på teckningen syns det kungliga palatset Palais Saint-Cloud, Efter revolutionen övergick det i statens ägo och blev några år kejsar Napoleons favoritpalats.
1870 träffades slottet av bomber och brann ner fullständigt.
460621
2017-05-09