Karl X Gustavs bibel 1655

Karl X Gustavs bibel 1655
Karl X Gustavs bibel 1655
Karl X Gustavs bibel 1655
Karl X Gustavs bibel 1655
Karl X Gustavs bibel 1655
Karl X Gustavs bibel 1655
Karl X Gustavs bibel 1655
Karl X Gustavs bibel 1655

Klubbat för:

6 800 SEK

7 000 SEK

KARL X GUSTAVS BIBEL 1655. Biblia. Thet är All then helga skrifft/ på swensko/ effter thens högtuplyste och dyre gudz mantzens doct. Martini Lutheri version, och förre bibliens text/ oförändradt: Medh förspråk på the böker/ ther förr inge woro/ medh summarier för capitelen/ marginalier/ flere concordantier, sampt nyttige förklaringar och register/ &c. förmerat. Stockholm, hos Igantius Meurer, 1655.
Folio. 348 x 225 mm. (25), 628 blad. Med graverat extra titelblad. Med 5 handskrivna blad (9 sidor) på slutet.
Samtida skinnband med guldornerad rygg och dubbla förgyllda ramverk på pärmarna (delvis bortnötta), helt guldsnitt, upp- och nedtill ciselerat, spår av förkomna knäppen och beslag på pärmarna. Bitvis litet lagerfläckig. Några småfläckar. Enstaka revor i marginalerna. Äldre kilformad lagning i övre hörnet s. 331/-32, med för hand inkopierad text. Spår av inskription med rödkrita på främre pärmens insida.

De handskrivna bladen på slutet är ett slags journal, förd 23 september 1683 till 26 augusti 1695 av Gustaf Ållon, bland annat med uppgifter om äktenskap (?) med Brita Juterbock, barnafödslar och andra viktiga tilldragelser. Dessa kompletterade med böner och dikter efter följande schema: [Tilldragelsen och datum för den], Önskan, Lärdom.
Gustaf Ållon -även Ollon- (1646-1704) var kamrer vid Stora sjötullen i Stockholm och psalmförfattare. I olika utgåvor av den svenska psalmboken har åtminstone 8 psalmer skrivna eller översatta av honom varit införda.

Se text

460638

2017-05-11