Tändnålspistol av Dreyse

Tändnålspistol av Dreyse
Tändnålspistol av Dreyse
Tändnålspistol av Dreyse
Tändnålspistol av Dreyse
Tändnålspistol av Dreyse
Tändnålspistol av Dreyse
Tändnålspistol av Dreyse
Tändnålspistol av Dreyse
Tändnålspistol av Dreyse
Tändnålspistol av Dreyse

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

TÄNDNÅLSPISTOL, Johann Nicolaus von Dreyse, Sömmerda Preussen, omkring 1830, blånerad pipa med text: getheilte Patronen Caliber der Zündspiegel 0.40 Caliber der Kugel 0.42, samt med mästarstämpel och den Preussiska örnen, spännarm på höger sida, säkring bakom avtryckaren, valnötsstock med nätskuren kolv, längd 29,5 cm

smärre träskador, samt slitage av spännarmen på pipan

460712

2017-09-24