Svenska bibeln 1900-talet, 5 vol.

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SVENSKA BIBELN 1900-talet (5). Bibeln eller Den heliga skrift / Gamla och nya testamentet. De kanoniska böckerna. Översättningen gillad och stadfäst av konungen 1917. Stockholm, P.A. Norstedt & Söner, 1917.
Folio. 382 x 262 mm. (8), 932, (4), 311 s. Originalskinnband med blindornerad rygg och pärmar, förgyllda inre denteller och helt guldsnitt. Smärre skador i kapitälen, svaga stänk på ryggen och främre pärmen.
Första upplagan.

Bibeln. Texterna. Bibelkommissionens utgåva Stockholm 1999. I-IV. Stockholm, Kulturdepartementet, 1999.
8:o. Häftade. 4 volymer i originalpappkassett. Bilagt: Broschyr från utställningen Bibel 2000 -bibelöversättningar under 1500 år, Riksdagsbiblioteket 25/11-22/12 1999.

(SOU 1999:100). Bibelkommissionens avslutade arbete, som året efter utkom som "Bibel 2000".

Inalles 5 volymer.

Biblia.

Se text

460733

2017-05-11