Keramikplattor Tekniska Skolan

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KERAMIKPLATTOR, 6 st, flintgods, 1800-talets slut, utförda på Tekniska Skolan (numera Konstfack), polykromt bemålade av blommor, signerade P Rydström, Hildur Hedberg, Agnes Carlman, Hertha Rönquist, Ida Möller, Wendela Jönsson och daterade TS 1892, vardera 27x25 cm

Sprickor, nagg, en platta med lagningar

460797

2017-05-10