Handritade kartor Östergötland 1600-tal 2 st

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HANDRITADE KARTOR - ÖSTERGÖTLAND, 1600-tal. 2 handritade kartor i tusch och akvarell på papper, mått ca 315x410 mm respektive 480x400 mm.

Rör hemman, byar i Östergötland, Boxholms kommun, Rinna församling, bl..a. nämns Sillekullen, Reklehagen (?), och Granstorp.
Veck, hål i vikningen, fläckar, revor, 1 karta itu och med pappersförlust och defekter. Senare tillskrift "copierat vid förrättningen uti Sillkullen den 12 juli 1803---

Sålda hos Bokauktionskammaren, Stockholms Auktionsverk, 30 okt. 1978, nr 6352 för 50 kr.

Se text

460855

2017-05-14