Stolar sengustaviansk Johan Hammarström
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, 1 par, sengustavianska stockholmsarbeten, Johan Hammarström (stolmakare i Stockholm 1794-1812/19), signerade IHS, samt etikettmärkta med stolmakareämbetets sigill, träskurna och bemålade, dekor av hörnfleuroner, sarger med bandfläta, ben i form av pilkoger med kannelering, sitthöjd ca 45 cm
Slitage, senare bemålning, lagningar, försträkningar
460964
2017-05-10