Bordsur Paris
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BORDSUR, 1800-talets början, Directoire, urtavlan märkt Maniere Paris, (Charles-Guillaume Manière verksam i Paris 1778-1812), urtavlans krans med de tolv zodiakerna, brännförgylld dubbelapatinerad brons, krönt med flammande fyrfat och drakar, höjd 47 cm, senare nyckel samt pendel finns
Åldersrelaterat slitage
461043
2017-05-12