Bordslampa Meissen

Bordslampa Meissen
Bordslampa Meissen
Bordslampa Meissen
Bordslampa Meissen
Bordslampa Meissen
Bordslampa Meissen
Bordslampa Meissen
Bordslampa Meissen
Bordslampa Meissen
Bordslampa Meissen

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BORDSLAMPA, Meissen, Tyskland 1900-talets början, formgiven av Ernst August Leuteritz 1860, porslin, genombruten skål med reliefdekor av pousserande blommor, ben med en mans- och en kvinnofigur dansande runt trädstam med blommor, målad dekor i blått och guld, märkt Meissen samt inristat 2772, höjd exklusive lampställning 39,5 cm
LITTERATUR: Jämför Meissen collectors catalogue, Laurence Mitchell Antique Collectord club, Kina 1988, plansch 44

Tidigare bordsuppsats, omgjord till bordslampa, avtagen genombruten skål, smärre nagg på kvinnans blomsterkorg i knät

461051

2017-05-11