Slaglåspistol med fyra pipor

Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor
Slaglåspistol med fyra pipor

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SLAGLÅSPISTOL, 1800-talets mitt, signerad A Schuler in Suhl, 4-pipig wender, oktagonala räfflade friliggande pipor kopplade i par med kornet, numrerade 1-4, kaliber ca 6,5 mm, nr 1 signerad, spärr för piporna framför varbygeln, graverat lås och graverade hanar, 2 avtryckare med ställbart tryck, kannelerad kolv, kolvslut med skuren dekor, längd 31 cm

461362

2017-09-24