Torsten renqvist träsnitt

Torsten renqvist träsnitt
Torsten renqvist träsnitt
Torsten renqvist träsnitt
Torsten renqvist träsnitt
Torsten renqvist träsnitt
Torsten renqvist träsnitt

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TORSTEN RENQVIST (1924-2007): "Djur", svit med 8 träsnitt, signerade o daterade 1952 och med dedikation "Till Uffe", tryckytor mellan ca 13,5 x 17,5 cm - 20 x 40 cm.

PROVENIENS: Gåva till nuvarande ägares farfar Ulf Henry Tullberg som ibland assisterade konstnären med praktiska lösningar.

Några av bladen med veck.

461484

2017-05-13