Gräddkanna Emanuel Forssman
Klubbat för:
800 SEK
1 200 SEK
EMANUEL FORSSMAN (1847-1879) gräddkanna, silver, senempire, godronnerat liv, fotavslut i form av voluter, spår av invändig förgyllning, stämplad Växjö 1832, höjd 13 cm, vikt ca 165 g
Liv med bucklor, något skev fot
461554
2017-05-13