Gräddkanna Emanuel Forssman

Gräddkanna Emanuel Forssman
Gräddkanna Emanuel Forssman
Gräddkanna Emanuel Forssman
Gräddkanna Emanuel Forssman
Gräddkanna Emanuel Forssman
Gräddkanna Emanuel Forssman

Klubbat för:

800 SEK

1 200 SEK

EMANUEL FORSSMAN (1847-1879) gräddkanna, silver, senempire, godronnerat liv, fotavslut i form av voluter, spår av invändig förgyllning, stämplad Växjö 1832, höjd 13 cm, vikt ca 165 g

Liv med bucklor, något skev fot

461554

2017-05-13