Konsolbord sengustavianskt

Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt, Jonas Frisks art, träskuren dekor och pastellage, sargornament i bly, förgylld med polerat guld och slagmetall, grönpatinerad dekor, sargen med kymation och palmetter, vridna avsmalnande ben med överkragning, träskiva imitationsmålad i portoro, höjd 77, 95 x 46 cm
LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, jämför snarlika konsolbord av Frisk sidan 123

Dekorskador, lagningar, enstaka dekordelar och sockel saknas

461762

2017-05-14