Psaltare [1619].
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
PSALTARE 1619. [Konung Davidz Psaltare... Medh små summarier. Stockholm, Olof Olofson, 1619].
Liten 4:o. 160 x 126 mm. (4), 1-2, 7-124, 135-577, 588 s. Hårt nött samtida halvpergamentband, delvis gammalt manuskript. Revor och lagningar. Saknar 9 av 13 sidor, (titelblad och inledning), sidorna 3-6, sidorna 125-134 utrivna, 578-587. Av sista bladet endast fragment. Saknade blad delvis ersatta med nära samtida handskrivna. Lagningar och revor, delvis med mindre textförlust.
Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet sp. 75.
Trevligt ramtryck, ovanlig.
Skador och defekter: Vänligen, se beskrivningen!
461912
2017-05-16