Skålfat Kina Kangxi

Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi
Skålfat Kina Kangxi

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), konturerat brätte, dekor av reserver med stiliserad blomsterdekor samt lotus i centrum i underglasyrblått, diameter ca 39 cm
PROVENINS: från en privat svensk samling

Jämför med ett liknande skålfat sålt hos Sotheby´s, New York, 2007, 19 mars, lot 786

Slitage, glasyrbortfall, mindre nagg, spricka

462004

2017-05-15