Skålfat Kina Kangxi
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), konturerat brätte, dekor av reserver med stiliserad blomsterdekor samt lotus i centrum i underglasyrblått, diameter ca 39 cm
PROVENINS: från en privat svensk samling
Jämför med ett liknande skålfat sålt hos Sotheby´s, New York, 2007, 19 mars, lot 786
Slitage, glasyrbortfall, mindre nagg, spricka
462004
2017-05-15