Edward Högardh

Edward Högardh
Edward Högardh
Edward Högardh
Edward Högardh
Edward Högardh
Edward Högardh
Edward Högardh
Edward Högardh
Edward Högardh
Edward Högardh
Edward Högardh
Edward Högardh

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

EDWARD HÖGARDH (född 1873): (2), Mytologiska figurscener, signerade och daterade Edw Högardh -95, olja på pannå, vardera ca 42x25 cm

HISTORIA:
1873 föddes Edvard Högardh i Högalt utanför Hishult. Han lärde sig sitt måleriyrke i Halmstad och flyttade sedan till Stockholm där Edvard utbildade sig vidare. Som 25-åring flyttade han tillbaka till Halmstad som egen målarmästare och grundade Högardh & Son 1898. Under första världskriget fick Edvard kungligt stipendium för att kunna studera i Tyskland. Han studerade ibland annat Berlin, Leipzig, Dresden och Köln. Kända arbeten som utfördes av Edvard Högardh är bland annat Biografen Röda Kvarn, Odd Fellow Logen, Hotell Svea, Svarta Örnshuset, Norrvikens Trädgårdar och I16. Han samarbetade även med Halmstadgruppen och gjorde glassvetsningar tillsammans med Axel Olsson.

En pannå med spricak, färgbortfall

462402

2017-05-16