Byrå gustaviansk av Gustaf Foltjern

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med björk, jakaranda och lönn, graverad intarsia, brännförgyllda bronsbeslag, snedställda hörn, fronten med utskjutande mittparti, list med lagerstav, samkomponerad front med intarsia av fruktkorg på schackbräde, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, skiva av kalksten, höjd 82,5, 90 x 49 cm

Fanerskador och lagningar, nyckel saknas, skivan lagad

462543

2017-05-24